Pohádkový svět 2018/2019

3. setkání předškoláků bylo ve znamení pohádky
“O dvanácti měsíčkách”

Sobotní dopoledne dne 16. 2. bylo nejenom jarní, ale také pohádkové. Aspoň na naší škole. Další pohádková akce pro předškoláčky k nám (i přes neskutečně jarní počasí) přilákala velké množství malých návštěvníků z Opavy i okolí. A měli se na co těšit!  V duchu další pohádky Boženy Němcové pro ně byla připravena zastavení s názvy: Maruščino putování, Roční období všemi smysly, Jak to bylo pohádko?, Ozoboti pomáhají, Pojďte s námi do pohádky, Měsíční čelenka, Veršovánky… Možná jste už poznali, o kterou pohádku jde. A pokud ne, prozradíme vám, že se zde návštěvníci malí i velcí mohli občerstvit „U 12 MĚSÍČKŮ“ . Tradičně velice oblíbená byla zastávka v tělocvičně, kde se lezlo, prolézalo, klouzalo, skákalo, houpalo… Několikrát děti také mohly vidět i dramatizaci pohádky a ty nejodvážnější si v ní i zahrály. Domů odcházely vyzdobeny svou vlastnoručně vyrobenou čelenkou a naši pravidelní hosté si odnášeli i vypálenou keramickou mističku, kterou si zhotovili při předchozí lednové návštěvě Pohádkového světa ZŠ Boženy Němcové. Příště se mohou těšit na pohádku „O kohoutkovi a slepičce“.

2. setkání předškoláků bylo ve znamení pohádky
“O Popelce”

Dne 19. 1. 2019 jsme v naší škole opět přivítali předškolní děti a jejich rodiče v pořadí již druhém sobotním dopoledni.  A program byl velice pestrý! Děti plnily za pomocí svých rodičů, ale i pomocí svých nových školních kamarádů, nejrůznější úkoly. Hned v přízemí si poskládaly rozstříhaný pohádkový obrázek, pohádku si za pomoci obrázků zopakovaly a hned si i vyzkoušely přebírání luštěnin. Pak je čekala celá řada dovednostních soutěží ve školní tělocvičně v „Popelčině Fitness“. Ve školní kuchyňce vyráběly z keramické hlíny tu svou mističku. Dalším zajímavým zastavením bylo tzv. Magnetické divadélko a Náramek pro Popelku. Pohybové dovednosti budoucích školáčků vyzkoušela ještě i „Cesta k oříškům“. U sovy Rozárky navštívily děti dvoreček, kde na interaktivní tabuli poznávaly domácí zvířata a pomocí luku a šípu se snažily trefit do šišky. Potěšily se tu a pohladily si živého králíčka, kterého by si někteří nejraději vzali i domů. V naší „zkušebně“ nejrůznějších šatů mohly děti připravit na ples prince i princeznu. A aby toho nebylo málo, čekalo na naše návštěvníky také sladké občerstvení, u kterého se mohli jako princ s Popelkou také vyfotit. Na památku si děti domů odnášely nejrůznější omalovánky, vystřihovánky, pohádkové tripexeso, ale hlavně – moooooooooc zážitků!

V počítačové učebně malí předškoláci tvořili animované filmy z loutkového divadélka O Popelce a zde si můžete prohlédnou jejich natočené filmy:

1. setkání předškoláků bylo ve znamení pohádky
“O perníkové chaloupce”

V sobotu 10. 11. 2018 jsme pro letošní školní rok zahájili sérii pohádkových setkání na naší škole v rámci projektu „Pohádkový svět ZŠ Boženy Němcové“. Prosluněné listopadové dopoledne jsme se snažili zpříjemnit předškoláčkům i jejich rodičům mnohými aktivitami, jež měli naši učitelé a vychovatelky školní družiny pro návštěvníky připravené. Hned na prvním stanovišti je přivítali v krásných maskách copatá Mařenka s legračním Jeníčkem (který vypadal, že z chaloupky perníku snědl ažaž 🙂 ). Ti si s dětmi skládali pohádková puzzle a podrobně si s nimi přiblížili děj pohádky O perníkové chaloupce, která je pak provázela po celé dopoledne. V aktivitě pod názvem „Cesta tajuplným lesem“ si děti zaskotačily v tělocvičně a zjistily, jaké překážky museli Mařenka s Jeníčkem překonávat ve strastiplné cestě k perníkové chaloupce a zpět domů. Ve školní kuchyňce byla pro děti připravena aktivita „Nazdob si svůj perník“ a tady si malí návštěvníci vyzkoušeli ozdobit si svou vlastní sladkou dobrůtku. I v letošním školním roce si zkoušely děti pohrát s malými roztomilými robotky „Ozobotky“, kteří se těšili velké oblibě již při loňských setkáních. Tentokrát byli „Ozobotci“ programováni tak, aby byli schopni projít bezchybně trasu neznámého lesa hned několika trasami.

Mnohé děti se nadchly pro práci s interaktivní tabulí při aktivitě „Perníková chaloupka v interaktivním světě“. Vzpomínaly na děj pohádky a mnohé si poprvé mohly zkusit práci s „velkou školní tabulí“, když si kreslily a vybarvovaly obrázky z pohádky. Spoustu legrace si užily v „Pohádce v pohybu“, kde k rozpohybování celého těla mohly využít spoustu zajímavých pomůcek. Tady si děti při plnění jednotlivých aktivit vyzkoušely nejen svoji rychlost, ale také mrštnost, soustředěnost, zručnost a preciznost. Připravena byla také malá kavárnička s aktivitou „ Vyzdob si svou chaloupku“, kde si děti jednak složily, jednak pastelkami vyzdobily svoji Perníkovou chaloupku, přičemž vlastní fantazii se meze nekladly. Rodiče i děti si zde mohli užívat klidu občerstvení při kávičce, čaji, případně minerálce a ochutnat připravené perníkové buchty a muffiny domácí výroby. Rozzářených očí, naprostého zájmu, kdy nikdo ani nešpitl, a velkého potlesku přítomného publika se dočkali během tří představení naši herci ze třídy VII. A se svým divadélkem O perníkové chaloupce. Všem, kteří jste se našeho pohádkového dopoledne zúčastnili, bychom chtěli poděkovat za příjemnou, laskavou a milou atmosféru, již se nám společně podařilo vytvořit, a zároveň bychom Vás rádi chtěli co nejsrdečněji pozvat na příští pohádková dopoledne.

Plán akcí na červen 2021

1. 6. Út

• Netradiční soutěže pro děti – akce ŠD
  • Den dětí pro děti z MŠ Heydukova – IX.B (MŠ + školní pozemek)