Řešení vrstevnických vztahů

Projekt „Řešení vrstevnických vztahů“

Naše škola se od školního roku 2010/2011 zapojila do projektu „Řešení vrstevnických vztahů“, což je školící – výcvikový program pro děti a mládež, financovaný z prostředků MŠMT a z prostředků Evropských sociálních fondů.

Projekt děti učí, jak se chovat k sobě navzájem, jak si pomáhat a zaměřuje pozornost na témata, se kterými se děti potýkají.

Projekt bude realizován po dobu 3 let a navazuje na dvouletý mezinárodní projekt známý pod zkratkou CHIPS – program vrstevnické podpory. Projekt je realizován sdružením Linka bezpečí a Vzdělávacím institutem ochrany dětí (VIOD). Cílem projektu je zlepšení vrstevnických vztahů mezi žáky a také posílení kvality celkového klimatu ve škole.

Program se stane nedílnou součástí školní preventivní strategie.

V rámci školících seminářů se budou vybrané děti učit pojmenovat a vnímat pozitivní stránky prostředí školy a vlivy okolí na jejich chování. Dále se děti naučí rozpoznat problémy, které jim na škole nebo v komunikaci mezi sebou vadí, naučí se je řešit vlastními silami, zvýší si právní povědomí, zodpovědnost a poznají, jak zachovat důvěrnost informací.

Děti se naučí pomáhat svým vrstevníkům nasloucháním nebo radou, kam se s případným problémem obrátit.

Vybrané děti (podporovatelé) dostanou po školení, jež bude vedeno odborníky z oblasti pedagogiky, psychologie, práva a komunikace, certifikát o získaných vědomostech a dovednostech. Podporovatelé budou zvoleni z 5. – 9. tříd.

Pavla Sitmalidisová, metodik prevence

logo-eu