Cesta do středověku za „Božími bojovníky“ a „Stavbou města“ Tábor

23. 5. – 24. 5. se třída 7. A vydala za poznáním historie do Tábora.
Pětihodinová cesta autobusem – strojem času – nás přenesla do středověku. Temného středověku plného válek, soužení, nemocí, nepokojů. Naše cesta k Bohu byla v porovnání s lidmi středověku klidná a zábavná.
Středeční odpoledne strávené v Husitském muzeu bylo pro všechny (děti i pedagogy) inspirující. Základní informace, které znají žáci z hodin dějepisu, literatury a hudební výchovy, byly obohaceny o cenné zkušenosti. Kdo to vlastně byli husité, proč založili město Tábor, proč a jak bojovali proti katolické církvi, jakým způsobem dobývali hrady a bránili své město? To vše si děti ověřily díky možnostem názorného a zážitkového učení.
Kdy jindy se mohou žáci obléknout do drátěné košile, potěžkat řemdih, bojovat proti nepříteli zbraněmi z výšky vozu, který jakoby opravdu přijel z 15. století, vymyslet strategii boje a postavit vozovou hradbu? Všechny tyto možnosti si děti vyzkoušely na vlastní kůži. Děti byly rozlíceny bojem a unaveny přemítáním a pátráním po detailech ze života Jana Žižky. Odebraly se tedy „zchladit si hlavu“ do táborských katakomb.
Čtvrteční dopoledne se dále neslo v duchu středověku. Dozvěděli jsme se, jakým způsobem vznikala nová města, co vše bylo pro město životně důležité, jaké prvky chránily město před nepřáteli. A protože Záslužné jest stavět město, byly i děti na okamžik staviteli a svá města postavily, dokonce v krásných prostorách gotického sálu Husitského muzea.
Pohodová atmosféra prolnula celé dva dny s Božími bojovníky v jejich Táboře.

Plán akcí na leden 2022

• Zimní sporty trochu jinak – akce ŠD

• Přednáška a diskuze na téma: „Fascinující mikrosvět“ 8. A a 8. B s fyzikem mikročástic ze Slezské univerzity v Opavě

• Zdobení stromků pro zvířátka – akce ŠD