Pevnost poznání v Olomouci

První březnovou sobotu jsme se s dětmi ze školní družiny vydali vlakem na výlet do Olomouce. Zamířili jsme do Pevnosti poznání, unikátní zrekonstruované budovy bývalého dělostřeleckého skladu z roku 1856, která od roku 2015 slouží jako interaktivní muzeum vědy (progresivní návštěvnické centrum Přírodovědecké fakulty UP).
Děti si mohly prohlédnout a vyzkoušet originální rukodělné exponáty přímo z dílen Přírodovědecké fakulty UP a poslechnout výklad zkušených animátorů – studentů. Pevnost je rozdělena do částí – pater, které se zaměřují na různé oblasti vědy. V jednotlivých expozicích (Věda v pevnosti, Živá voda, Rozum v hrsti, Světlo a tma) si mohly děti všechno prohlédnout a vyzkoušet.

Někdo si oblékl historickou uniformu, pohladil hada, namaloval obrázek, vystřelil z děla, vytvořil hadí vajíčko, prošel se korytem řeky, prohlédl si mikroskopem nožku včelky, vyfotil chlupatého pavouka, zahrál hry, poskládal mapu ČR, prolezl podmořskou jeskyni, prozkoumal osmimetrovou maketu lidského mozku, zahrál 3D piškvorky, vyzkoušel gyroskop a cítil se jako pilot akrobatického letounu. V expozici „Světlo a tma“ si pro změnu mohl každý vyzkoušet, kolik úsilí stojí rozsvítit jednu žárovku a mnoho dalších aktivit.
Po svačině jsme se domluvili také na tom, že si půjdeme prohlédnout na Horní náměstí orloj a pak se procházkou přes centrum města vrátíme na nádraží, odkud pojedeme domů.
Na nádraží jsme zjistili, že náš vlak má zpoždění a možná nestihneme přípoj z Ostravy na Opavu…. ale pan strojvedoucí jel jako drak a náš vlak do Opavy jsme stihli. Další cesta už probíhala v poklidu a všichni se těšili, až uvidí své rodiče a budou jim moci povyprávět své zážitky.

Těšíte se na další výlety, které pro vás chystáme?

Vychovatelky: S. Pavlíčková,  H. Lenartová,  D. Stuchlíková

Plán akcí na duben 2021

• Velikonoční prázdniny

Od 1. 4. – do 30. 4.