Výukovou exkurzi jsme zahájili odjezdem z Opavy v úterý dne 2.4. v 6.00, odtud jsme odcestovali do Brna a v 9.00 jsme zahájili rozděleni do dvou skupin návštěvu Mendeliana a Biskupského dvora.
V Mendelianu nás lektorka seznámila s osobností J. G. Mendela, jeho životem i dílem, vědeckou činností a významem pro ustanovení genetiky jako nového vědního oboru. Podrobně vysvětlila, jak Mendel ve svých výzkumech postupoval, které vědecké spisy po sobě zanechal. Dále nás informovala o přenosu dědičných vlastností z generace na generaci, využití známých informací v současné medicíně. Velmi zajímavé byly informace o klonování. Vše bylo doprovázeno poutavými interaktivními materiály, jednoduše a přehledně podáno a vysvětleno. Dověděli jsme se zajímavosti stavbě buňky a podstatě fungování DNA v organismech. Pod vedením lektorky jsme pracovali s několika druhy ovoce a sami si vyzkoušeli extrahování DNA z tohoto materiálu. Výklad byl zakončen pozorováním jednotlivých vzorků pod mikroskopy. Odtud jsme se přesunuli do Biskupského dvora, abychom si prohlédli expozici Fauna Moravy, která je věnovaná živočišným organismům. Samotný výklad byl rozdělen do několika částí – postupovali jsme od zástupců ryb, přes obojživelníky, ptáky k savcům. Lektorův výklad byl velmi živý a podnětný. Dosavadní znalosti, které jsme již měli z hodin přírodopisu, byly prohloubeny o mnoho zajímavostí. Pak nás čekal v jednu po poledni oběd v restauraci Špalíček a ve 14.00 jsme se ubytovali v hostelu Eleven. V podvečerních hodinách jsme absolvovali procházku městem spojenou s návštěvou divadelního představení Prezidenti v divadle Polárka.
Druhý den jsme měli v plánu informacemi nabitý program, který jsme zahájili dopoledne v Domě Jiřího Gruši, zde jsme si vyslechli výklad o jednotlivých etapách české literatury z literárně historického hlediska. Vyzkoušeli jsme si naše znalosti z vývoje slovní zásoby českého jazyka a mohli jsme vyvozovat význam některých archaismů a historismů, čímž jsme prakticky a nenásilně rozšiřovali svoji aktivní lexikální zásobu. Povídali jsme si o významu četby pro náš praktický život. Také jsme zjistili, jakým způsobem je současný jazyk obohacován, zde se lektorka zaměřila na moderní obory a tvorbu nových odborných termínů a jejich pronikání do běžného každodenního života.
Odtud jsme se vydali na zhruba hodinovou cestu do Kralic nad Oslavou, kde jsme navštívili Památník Bible kralické. I zde se nám dostalo milého přijetí. Ceníme si informací o působení Jednoty bratské na našem území, praktické ukázky dobového tisku Bible kralické. Byli jsme také podrobně seznámeni s jednotlivými životními etapami J. A. Komenského a také jeho historickým přínosem pro náš národ. Měli jsme možnost prohlédnout si stálou expozici Labyrint života Jana Ámose Komenského, prohlídková trasa rovněž obsahovala návštěvu sklepních prostor s hrobkou a návštěvu kostela.
Cestou domů jsme se po trase zastavili na Rohlence na něco „dobrého“ a do Opavy jsme dorazili kolem 16. hodiny odpolední.
Celkově lze realizovaný projekt „Paměťových institucí – Brno“ hodnotit velice kladně, jako přínosný, zajímavý, vhodně obohacující naše dosavadní znalosti.