Žížaláci

V letošním roce jsme se zapojili do výzvy Ekoškoly s názvem Žížáláci. Co to pro nás znamenalo? Než nás Ekoškola společně s firmou Plastia do výzvy  Žížaláci vybrali, museli jsme vypracovat naši představu o Vermikompostéru. Naše zpracování se líbilo a vybrali do ročního projektu. V září nám do školy dorazil vermikompostér. Členové Ekotýmu se pustili do sestavení a osídlení žížalami. Následovaly pokusy a omyly, zkoušní…. Vychytávání co žížaly umí zpracovat dobře, co zahnívá. Překonali jsme přemnožení octomilek. Občas si vermikompostér půjčili šesťáci, aby prozkoumali , jak to funguje. Například odhadovali čas zpracování jednotlivých druhů bioodpadů.  O naší činnosti jsme informovali rodičovskou veřejnost na tradiční akci Vánoce aneb škola všem otevřená. Pro další prezentaci naší práce jsme využili Městský den Země, kde jsme si připravili celé stanoviště věnované vermikompostování.

Reakce na naši činnost se velmi různily: „jé, super“ „ no, fuj“ „ a proč chováte žížaly?“  většinou vedla k debatě, že se snažíme ukázat, že to co si z přírody vezmeme a už nevyužijeme, můžeme například zkompostováním zase vrátit v podobě humusu či „žížalího čaje“.

Plán akcí na leden 2022

• Zimní sporty trochu jinak – akce ŠD

• Přednáška a diskuze na téma: „Fascinující mikrosvět“ 8. A a 8. B s fyzikem mikročástic ze Slezské univerzity v Opavě

• Zdobení stromků pro zvířátka – akce ŠD