Učebna pod širým nebem

Projekt Emise

Dne 18. 9. 2018 navštívili vybraní žáci laboratorní chemickou učebnu Slezského gymnázia při příležitosti konání projektu Emise. Žáci se dozvěděli mnoho zajímavých věcí a vyzkoušeli si několik pokusů na téma hoření. Žákům bylo nejprve vše předvedeno a potom pracovali ve skupinkách. Dozvěděli se co to vlastně hoření je, jak pracovat s plynovým kahanem. Do plamene vkládali kancelářskou sponku namočenou v různých chemických látkách ty vytvářeli jiné zabarvení plamene od zelené po rudě červenou. Zjistili, co způsobuje hoření u svíčky. Většina si myslela, že to je vosk, ale mýlili se. Nakonec došli k závěru, že to způsobují parafínové výpary, kterými jsou i mimo jiné napuštěné zápalky. Potom jsme už jenom vypracovali pracovní listy a šli zpátky do školy. Ohlasy byly velmi pozitivní a myslím si, že to bylo velice zajímavé a přínosné.

autor článku: Martin Král