Boženy Němcové 2
Elektronická žákovská knížka

logo_edupage

75. let výročí naší školy

Náš svět technologií

Schránka důvěry

Pokud máte nějaký problém nebo chcete na něco upozornit písemnou formou, můžete využít schránku důvěry.

Ta se nachází v přízemí budovy školy (směrem do jídelny).

Nebo napište na školní email důvěry: duvernaschranka@zsbnopava.cz

Klub rodičů

Informace o tématech a termínech Klubů rodičů: zde

Učebna pod širým nebem

Učebna pod širým nebem

Zasazená lípa ke 100. výročí vzniku ČSR

Náš strom svobody, který jsme zasadili dne 31. 10. 2018 roste již:

strom
Žákovský parlament

Stezka pěti smyslů je dokončena

Základní škola Boženy Němcové v Opavě měla příležitost obohatit prostranství školy o zážitkovou, edukativní stezku díky dotaci Moravskoslezského kraje v programu Podpora vzdělávání a poradenství v oblasti životního prostředí. Škola získala 70 000,-Kč a za tuto částku vybudovala Stezku pěti smyslů, která si dala za cíl rozvinout smyslové vnímání žáků.

Stezka se skládá z vysazených aromatických rostlin. Ty povedou žáky k rozvoji čichu i k možnosti prakticky je využít při přípravě pokrmů v rámci výuky. Dále se skládá z různě barevně kvetoucích trvalek a cibulovin, které jednak zvýší biodiverzitu prostředí, jednak budou sloužit jako zdroj pylu a nektaru pro hmyz a v neposlední řadě budou přitahovat zrakovou pozornost žáků při jejich vlastním zkoumání okolí školy. Škola myslela i na chuťové pohárky dětí a byly vysazeny ovocné keře. Sluch a hmat posílí používání dendrofonu společně s ukázkami kůr našich dřevin – žáci jejich dřevo nejen uvidí, ale mohou si na něj i sáhnout, zahrát nebo udělat frotáž z kůry.

Realizace projektu probíhala postupně podle vhodného období pro přípravu, výsadbu a usazování pevných prvků v průběhu celého školního roku 2022/2023.
Při realizaci škola spolupracovala se SOU stavebním Opavě. Využila i společné práce žáků a pedagogů, jak ve vyučovacích hodinách, tak při volnočasových aktivitách nebo ve školní družině.
Podíl žáků na vybudování stezky bude mít pozitivní vliv na jejich vztah k ní.
 V průběhu podzimu žáci připravili půdu k budoucí výsadbě. První fáze výsadby proběhla v listopadu, kdy žáci vysadili cibuloviny a ovocné keře. Na jaře byly instalovány pevné prvky tzn. dendrofon a stojan s ukázkami kůr. Druhá fáze výsadby obsáhla zasazení kvetoucích trvalek podle barev a aromatických bylin.
 S finální úpravou dětem pomáhal také Klub rodičů. Stezka byla slavnostně otevřena 20. června 2023 za účasti členů školské rady.
Stezka pěti smyslů bude využívána nejen žáky školy, ale také veřejností při příležitosti oslav významných ekologických dnů. Zvány budou i děti z mateřských škol, se kterými škola pravidelně spolupracuje.
Poprvé se široké veřejnosti stezka otevře v rámci oslav Dne stromů 18. a 20. října 2023.
Základní škola Boženy Němcové byla úspěšná i v další výzvě Moravskoslezského kraje ve stejném programu a stezka se tak dočká dalšího rozšíření v průběhu školního roku 2023/2024.
Plán školních akcí
Školní časopis „Podlavičník“ – 4/2024

Rychlý kontakt

Základní škola Opava,

Boženy Němcové 2 –

příspěvková organizace


IČ: 70999180

Adresa: Boženy Němcové 2,
746 01 Opava

Mobil ŠD: +420 734 170 639

Mobil školy: +420 731 194 786

Email: skola@zsbnopava.cz

Ocenění naší školy

logo-Eticka-skola

Zkoumavé čtení