Boženy Němcové 2
Elektronická žákovská knížka

logo_edupage

Certifikát – 800 stromů pro Opavu

75. let výročí naší školy

Náš svět technologií

Schránka důvěry

Pokud máte nějaký problém nebo chcete na něco upozornit písemnou formou, můžete využít schránku důvěry.

Ta se nachází v přízemí budovy školy (směrem do jídelny).

Nebo napište na školní email důvěry: duvernaschranka@zsbnopava.cz

Klub rodičů

Informace o tématech a termínech Klubů rodičů: zde

Učebna pod širým nebem

Učebna pod širým nebem

Zasazená lípa ke 100. výročí vzniku ČSR

Náš strom svobody, který jsme zasadili dne 31. 10. 2018 roste již:

strom
Žákovský parlament

Z Tábora jsme si přivezli spoustu skvělých zážitků aneb „Vzdělávací programy paměťových institucí do škol“ tentokrát pro sedmáky

30. 11. 2017 jsme v brzkých ranních hodinách vyrazili od školy vstříc novým úžasným zážitkům. Cesta do města Tábora po dálnici nám trvala zhruba 4,5 hodiny a v 10 hodin dopoledne jsme už obdivovali samotné centrum  tohoto krásného  husitského města. Vybaveni pracovními listy jsme ve skupinkách procházeli krásnými úzkými uličkami  středověkého města a plnili úkoly, jež byly součástí projektu „Vzdělávací programy paměťových institucí do škol“, který byl samotným cílem naší daleké objevné cesty.

Prohlédli jsme si  středověkou radnici, klášter i malebné náměstí s kašnou, brouzdali jsme zasněženým městem a od 13. hodiny nás už čekaly průvodkyně Husitského muzea Tábor,  kde jsme se rozdělili do dvou skupinek. První, čtrnáctičlenná v čele s p. uč. Bartošíkem, se vydala do temných zákoutí středověkého podzemí, kde jsme ohromeni poutavým výkladem o hašteřivých ženštinách, odsouzencích, budování chodeb samotného  obrovského sklepení pocházejícího z 15. a 16. stol., v hloubce 12 metrů pod zemí prošli celé náměstí v délce 500 metrů. Z tajemných uliček na nás vykukoval tu horník, tu hospodyně, tu výjev ze středověké kuchyně, spižírny či  chlívků s domácími  zvířaty, která byla samozřejmou součástí  života v dávných dobách  a tvořila nedílnou součást tehdejších středověkých domů. V další části programu jsme se vrhli na budování vozové hradby, měli jsme možnost si vyzkoušet  husitské zbraně  a pronikali do tajů bojového umění husitských válečníků, zvolili jsme si hejtmana a sami se účastnili fiktivní bitvy husitů s křižáky.  V opačném pořadí celý tento program absolvovala i druhá,  patnáctičlenná skupina pod vedením p. uč. Svozilové. Program prvního dne jsme v muzeu zakončili zajímavým testem, v němž jsme si ověřili, co všechno jsme se toho dne naučili.

Okolo půl 4 jsme  se vyrazili ubytovat do nádherného prostředí čtyřhvězdičkového hotelu Knížecí rybník. Naprosto ohromeni krásou okolí – rybník, les, chatky, wellness – jsme si užívali zaslouženého tepla,  pohody i  společných chvilek strávených společně se třídou. Spokojeni a příjemně unaveni jsme ulehli do  postýlek a spali až do sedmé hodiny ranní, kdy jsme si sbalili pomalu své věci a vyrazili na snídani podávanou formou švédských stolů.

Z hotelu jsme se okolo  půl deváté  vydali opět do Husitského muzea, kde své skupinky již očekávaly lektorky s nabitým programem – tentokrát se obrátilo naše poznávání směrem k budování středověkých měst, a to jak královských, tak i poddanských. Dověděli jsme se mnoho o složení středověké společnosti, jak byla konkrétně zakládána města, poznali jsme úlohu lokátora při budování měst, seznámili jsme se se systémem fungování opevnění měst i s městskými právy a nakonec jsme se seznámili i s legendou o krysaři ze severoněmeckého města Hameln. Pak jsme měli možnost si sami takové  město vybudovat, přivést do něj obyvatele a dát mu  městská práva. Celý výklad byl zakončen v gotickém sále, kde jsme měli možnost obdivovat originál  Brožíkovy velkolepé studie k obrazu Mistr Jan Hus před koncilem kostnickým.

Po tříhodinovém programu jsme se pohodlně usadili do autobusu, který nás bezpečně dovezl zpět domů. Mnozí z nás by v Táboře ještě rádi zůstali a pokud bychom měli možnost toto krásné město navštívit znovu, určitě bychom neváhali. Rozhodně budeme mít  dlouho na co vzpomínat a děkujeme organizátorům za realizaci tohoto projektu.                                                                                                                            Žáci VII. B třídy

Plán školních akcí
Školní časopis „Podlavičník“ – 4/2024

Rychlý kontakt

Základní škola Opava,

Boženy Němcové 2 –

příspěvková organizace


IČ: 70999180

Adresa: Boženy Němcové 2,
746 01 Opava

Mobil ŠD: +420 734 170 639

Mobil školy: +420 731 194 786

Email: skola@zsbnopava.cz

Ocenění naší školy

logo-Eticka-skola

Zkoumavé čtení