Boženy Němcové 2
Elektronická žákovská knížka

logo_edupage

Letní kurz angličtiny v severní Anglii – léto 2024
Schránka důvěry

Pokud máte nějaký problém nebo chcete na něco upozornit písemnou formou, můžete využít schránku důvěry.

Ta se nachází v přízemí budovy školy (směrem do jídelny).

Nebo napište na školní email důvěry: duvernaschranka@zsbnopava.cz

Klub rodičů

Informace o tématech a termínech Klubů rodičů: zde

Učebna pod širým nebem

Učebna pod širým nebem

Zasazená lípa ke 100. výročí vzniku ČSR

Náš strom svobody, který jsme zasadili dne 31. 10. 2018 roste již:

strom
Žákovský parlament

Z Tábora jsme si přivezli spoustu skvělých zážitků aneb „Vzdělávací programy paměťových institucí do škol“ tentokrát pro sedmáky

30. 11. 2017 jsme v brzkých ranních hodinách vyrazili od školy vstříc novým úžasným zážitkům. Cesta do města Tábora po dálnici nám trvala zhruba 4,5 hodiny a v 10 hodin dopoledne jsme už obdivovali samotné centrum  tohoto krásného  husitského města. Vybaveni pracovními listy jsme ve skupinkách procházeli krásnými úzkými uličkami  středověkého města a plnili úkoly, jež byly součástí projektu „Vzdělávací programy paměťových institucí do škol“, který byl samotným cílem naší daleké objevné cesty.

Prohlédli jsme si  středověkou radnici, klášter i malebné náměstí s kašnou, brouzdali jsme zasněženým městem a od 13. hodiny nás už čekaly průvodkyně Husitského muzea Tábor,  kde jsme se rozdělili do dvou skupinek. První, čtrnáctičlenná v čele s p. uč. Bartošíkem, se vydala do temných zákoutí středověkého podzemí, kde jsme ohromeni poutavým výkladem o hašteřivých ženštinách, odsouzencích, budování chodeb samotného  obrovského sklepení pocházejícího z 15. a 16. stol., v hloubce 12 metrů pod zemí prošli celé náměstí v délce 500 metrů. Z tajemných uliček na nás vykukoval tu horník, tu hospodyně, tu výjev ze středověké kuchyně, spižírny či  chlívků s domácími  zvířaty, která byla samozřejmou součástí  života v dávných dobách  a tvořila nedílnou součást tehdejších středověkých domů. V další části programu jsme se vrhli na budování vozové hradby, měli jsme možnost si vyzkoušet  husitské zbraně  a pronikali do tajů bojového umění husitských válečníků, zvolili jsme si hejtmana a sami se účastnili fiktivní bitvy husitů s křižáky.  V opačném pořadí celý tento program absolvovala i druhá,  patnáctičlenná skupina pod vedením p. uč. Svozilové. Program prvního dne jsme v muzeu zakončili zajímavým testem, v němž jsme si ověřili, co všechno jsme se toho dne naučili.

Okolo půl 4 jsme  se vyrazili ubytovat do nádherného prostředí čtyřhvězdičkového hotelu Knížecí rybník. Naprosto ohromeni krásou okolí – rybník, les, chatky, wellness – jsme si užívali zaslouženého tepla,  pohody i  společných chvilek strávených společně se třídou. Spokojeni a příjemně unaveni jsme ulehli do  postýlek a spali až do sedmé hodiny ranní, kdy jsme si sbalili pomalu své věci a vyrazili na snídani podávanou formou švédských stolů.

Z hotelu jsme se okolo  půl deváté  vydali opět do Husitského muzea, kde své skupinky již očekávaly lektorky s nabitým programem – tentokrát se obrátilo naše poznávání směrem k budování středověkých měst, a to jak královských, tak i poddanských. Dověděli jsme se mnoho o složení středověké společnosti, jak byla konkrétně zakládána města, poznali jsme úlohu lokátora při budování měst, seznámili jsme se se systémem fungování opevnění měst i s městskými právy a nakonec jsme se seznámili i s legendou o krysaři ze severoněmeckého města Hameln. Pak jsme měli možnost si sami takové  město vybudovat, přivést do něj obyvatele a dát mu  městská práva. Celý výklad byl zakončen v gotickém sále, kde jsme měli možnost obdivovat originál  Brožíkovy velkolepé studie k obrazu Mistr Jan Hus před koncilem kostnickým.

Po tříhodinovém programu jsme se pohodlně usadili do autobusu, který nás bezpečně dovezl zpět domů. Mnozí z nás by v Táboře ještě rádi zůstali a pokud bychom měli možnost toto krásné město navštívit znovu, určitě bychom neváhali. Rozhodně budeme mít  dlouho na co vzpomínat a děkujeme organizátorům za realizaci tohoto projektu.                                                                                                                            Žáci VII. B třídy

Plán školních akcí
Školní časopis „Podlavičník“ – 12/2023

Rychlý kontakt

Základní škola Opava,

Boženy Němcové 2 –

příspěvková organizace


IČ: 70999180

Adresa: Boženy Němcové 2,
746 01 Opava

Mobil ŠD: +420 734 170 639

Mobil školy: +420 731 194 786

Email: skola@zsbnopava.cz

Ocenění naší školy

logo-Eticka-skola

Zkoumavé čtení