Stezka pěti smyslů

V prostoru  za školním hřištěm naší školy začíná vznikat Stezka pěti smyslů v rámci dotačního programu podpory vzdělávání a poradenství v oblasti životního prostředí.
Co už máme za sebou? Přípravu místa vzniku stezky, kde žáci v pracovních činnostech pod vedením paní učitelky  Lenky Svozilové poryli část travnaté plochy a připravili záhon. Pan školník také do připraveného prostoru  zapracoval vzniklý kompost z  kompostéru umístěného v přilehlém školním arboretu. Zasadili jsme cibuloviny a ovocné keře – členové badatelského kroužku překryli záhon fólií a osadili ho keři. Před samotnou výsadbou se s rostlinami seznámili. Také si ujasnili, jak  se rostliny sadí a co které druhy při sázení potřebují  (výživu, rašelinu a podobně).

• SMLOUVA o poskytnutí dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje: zde
  • 1. akce:

• 2. akce:

Stezka pěti smyslů – jaro

V jarních měsících pokračujeme v dokončování Stezky pěti  smyslů. Po zimě jsme provedli kontrolu podzimní výsadby. Proběhlo umístění dendrofoonu a tabule s ukázkou kůr vybraných stromů. Tabule pro naši školu zhotovili žáci Stavebního učiliště Opava. Také jsme vysázeli s dětmi nižšího stupně zástupce bylinek, které využijeme zvláště pro rozvoj čichu. Trvalky jsme umístili na jejich stanoviště, s ohledem na jejich barevnost pro rozvoj zraku. Pan školník nám pomohl s obrubníkem záhonu. Blížíme se k dokončení práce a čeká nás již jen zakůrování záhonu, které proběhne na Klubu rodičů 20. června 2023.

• 3. akce

Slavnostní otevření Stezky pěti smyslů – klub rodičů

Stezka pěti smyslů slavnostně otevřena a to při příležitosti setkání Klubu rodičů a schůze Školské rady.
V úterý 20.6. jsme na našem prostranství za školou přivítali hosty z řad rodičů, představili jim náš výsledek v podobě výsadby rostlin, na které se podíleli naši žáci a také instalace ukázek druhů dřev z různých stromů, s kterou nám pomohlo Střední odborné učiliště stavební, Opava. Rodiče se také zapojili do dokončovacích prací, za což jim děkujeme:) Stezka pěti smyslů bude k dispozici všem dětem při vyučování nebo při aktivitách družiny. Stezka mohla vzniknouti díky  finančním zdrojům, které jsme získali z grantu Moravskoslezského kraje pro rozvoj EVVO.
  • 4. akce:

Stezka pěti smyslů končí

Publikováno:  | Redaktor: Ivana Lexová

Základní škola Boženy Němcové v Opavě měla příležitost obohatit prostranství školy o zážitkovou, edukativní stezku díky dotaci Moravskoslezského kraje v programu Podpora vzdělávání a poradenství v oblasti životního prostředí. Škola získala 70 000,-Kč a za tuto částku vybudovala Stezku pěti smyslů, která si dala za cíl rozvinout smyslové vnímání žáků.

Stezka se skládá z vysazených aromatických rostlin. Ty povedou žáky k rozvoji čichu i k možnosti prakticky je využít při přípravě pokrmů v rámci výuky. Dále se skládá z různě barevně kvetoucích trvalek a cibulovin, které jednak zvýší biodiverzitu prostředí, jednak budou sloužit jako zdroj pylu a nektaru pro hmyz a v neposlední řadě budou přitahovat zrakovou pozornost žáků při jejich vlastním zkoumání okolí školy. Škola myslela i na chuťové pohárky dětí a byly vysazeny ovocné keře. Sluch a hmat posílí používání dendrofonu společně s ukázkami kůr našich dřevin – žáci jejich dřevo nejen uvidí, ale mohou si na něj i sáhnout, zahrát nebo udělat frotáž z kůry.
Realizace projektu probíhala postupně podle vhodného období pro přípravu, výsadbu a usazování pevných prvků v průběhu celého školního rok u 2022/2023.
Při realizaci škola spolupracovala se SOU stavební Opavě. Využila i společné práce žáků a pedagogů, jak ve vyučovacích hodinách, tak při volnočasových aktivitách nebo ve školní družině.
Podíl žáků na vybudování stezky bude mít pozitivní vliv na jejich vztah k ní.
 V průběhu podzimu žáci připravili půdu k budoucí výsadbě. První fáze výsadby proběhla v listopadu, kdy žáci vysadili cibuloviny a ovocné keře. Na jaře byly instalovány pevné prvky tzn. dendrofon a stojan s ukázkami kůr. Druhá fáze výsadby obsáhla zasazení kvetoucích trvalek podle barev a aromatických bylin.
 S finální úpravou dětem pomáhal také Klub rodičů. Stezka byla slavnostně otevřena 20. června 2023 za účasti členů školské rady.
Stezka pěti smyslů bude využívána nejen žáky školy, ale také veřejností při příležitosti oslav významných ekologických dnů. Zvány budou i děti z mateřských škol, se kterými škola pravidelně spolupracuje.
Poprvé se veřejnosti stezka otevře v rámci oslav Dne stromů 18. a 20. října 2023.
Základní škola Boženy Němcové byla úspěšná i v další výzvě Moravskoslezského kraje ve stejném programu a stezka se tak dočká dalšího rozšíření v průběhu školního roku 2023/2024.
  • Školní časopis Podlavičník – zima: zde
  • Školní časopis Podlavičník – léto: zde