Den bez aut

11. září si už tradičně připomínáme jako Den bez aut. Tento den si můžeme uvědomit, jak automobilová doprava, již pohodlnost denně využíváme, negativně ovlivňuje životní prostředí.
Auta svou činností vypouští do ovzduší velké množství částic různé velikosti, které mimo jiné způsobují i vážné zdravotní obtíže. Využíváním například městské hromadné dopravy, nejlépe té bezexhalátové, se zmenšuje koncentrace aut ve městech a tedy i množství uvolňovaných částic. Pokud chodíme pěšky, jezdíme na kole, na koloběžce, naše zdraví pohybem i posilujeme. Pojďme v tomto období zkusit změnit naše návyky a vyrazit do školy, zaměstnání nebo na návštěvu jinak než autem.

Opava se na jaře přidala k dalším městům s nabídkou sdílených kol, které najdeme po celém městě. Pomocí aplikace si je můžeme půjčit a nahradit krátké jízdy autem po městě.

Město Opava připravila pro občany k tomuto dni doprovodný program: