Praha – Vícejazyčnost je bohatství

Když jsme se s naší třídou 4.B asi před měsícem fotili na ostravském výstavišti miniatur světových staveb (MINIUNI) u Pražského orloje, vůbec jsme netušili, že se brzy ocitneme na skutečném Staroměstském náměstí. Ale sotva jsme přijeli z Ostravy, přišla nám zpráva z Prahy. V soutěži, kterou pořádal spolek Zaedno časopisu Kamarádi, jsme obsadili 2. místo!  Tato soutěž s názvem „Vícejazyčnost je bohatství“ spočívala v přiblížení jazyka národnostních menšin dětem prostřednictvím tématu stolování.  A protože máme v naší třídě Slovenku Barunku a další žačka Lucka zase umí perfektně polsky, byla to soutěž pro nás jako stvořená.

Holky si přinesly pohádkové knížky s tímto tématem, předčítaly slovensky a polsky ostatním spolužákům a musím uznat, že ti se opravdu činili a malovali moc pěkné obrázky na zadané téma. Vše jsme popsali, nafotili a porotu viditelně zaujali. Byli jsme pozváni do Prahy na slavnostní předávání cen a naší hlavní cenou byla komentovaná prohlídka pražského Klementina. To se nedalo odmítnout!

V pátek 23. 11. jsme se proto vypravili vlakem do naší stověžaté matičky. A výlet se tedy opravdu vydařil! Dopoledne jsme viděli Václavské náměstí, Národní muzeum, Jindřišskou věž, Obecní dům, Prašnou bránu, Týnský chrám, Dům U kamenného zvonu, Orloj, Karlův most a zdálky i Pražský hrad, Národní divadlo a Petřín. Prohlídka Klementina (nádherné knihovny ) byla zpestřena natáčením pořadu o této soutěži, a to Českou televizí, která nám šla v patách. Pak jsme se metrem přesunuli do Domu národnostních menšin, kde nás čekalo občerstvení. Přítomnost ČT při vyhlašování výsledků nás již ani nezaskočila (byli to přece už naši staří známí z Klementina). Doprovodný program Neviditelná výstava, který pak následoval, jsme si fakt užili. Ostatně jako celou Prahu. Do Opavy jsme se vraceli již večer, ale skutečně to stálo za to! Fotky mluví za vše.

Plán akcí na leden 2022

• Zimní sporty trochu jinak – akce ŠD

• Přednáška a diskuze na téma: „Fascinující mikrosvět“ 8. A a 8. B s fyzikem mikročástic ze Slezské univerzity v Opavě

• Zdobení stromků pro zvířátka – akce ŠD