Certifikát – 800 stromů pro Opavu

75. let výročí naší školy

Pro deváťáky

PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ KE VZDĚLÁVÁNÍ VE STŘEDNÍCH ŠKOLÁCH PRO ŠKOLNÍ ROK 2024/2025

Podrobné informace ohledně PZ najdete na stránkách Rodiče – Přihlášky na střední školy 2024 (prihlaskynastredni.cz).

Pokud byste si ještě chtěli něco ujasnit nebo poradit, spojte se s výchovnou poradkyní Lenkou Bahenskou. S rodiči, kteří přišli na Klub rodičů, jsme se domluvili na schůzce v lednu, kde znovu vše probereme.

STRUČNÉ INFO:

Přihlášky

Máte na výběr tři různé způsoby, jak podat přihlášku na střední školy:

• Elektronicky (s ověřenou elektronickou identitou NIA – nejčastěji Mobilní klíč eGovernmentu a Bankovní identita, případně další způsoby dle NIA).
    Podrobnosti k ověření identity naleznete na identitaobcana.cz nebo info.identitaobcana.cz
  • Podáním výpisu vytištěného z online systému.
  • Podáním vyplněného tiskopisu s přílohami.

Vyberte si pouze jednu z možností, ideálně tu první.

Termín podání:

• obory s talentovou zkouškou a konzervatoře – 30. listopadu 2023
  • obory vzdělávání bez talentové zkoušky –  od 1.února do 20.února 2024

Přijímací zkoušky

Je zachován princip, že každý uchazeč má právo konat JPZ dvakrát. Školy pro konání JPZ budou určeny systémem. Informaci o místu a čase konání JPZ i školní přijímací zkoušky získá uchazeč z pozvánky zaslané ředitelem střední školy.

Do 31. ledna 2022 – ředitelé škol vyhlásí 1. kolo přijímacího řízení, tzn. že stanoví kritéria rozhodnutí o přijetí uchazečů na danou školu. Doporučujeme pravidelně sledovat informace na webu střední školy, na kterou se žák hlásí.

Jednotná přijímací zkouška JPZ – se skládá z písemných testů z českého jazyka a literatury a z matematiky. Pokud se budete hlásit na dva obory s JPZ, zkoušku budete konat dvakrát a z těchto dvou konaných zkoušek se bude počítat vždy ten lepší výsledek. Testy se vyplňují jen černou nebo modrou propisovací tužkou, fixy a gumovací pera jsou zakázána. U testů z matematiky můžete ještě navíc použít tužku a rýsovací potřeby. Je zakázáno používat také jakékoli slovníky, pravidla českého pravopisu, kalkulačku a matematicko-fyzikální tabulky.

Termíny:

• 1. termín – 12.dubna 2024
  • 2. termín – 15. dubna 2024
  • Náhradní termín – 29. -30. dubna 2024

Školní přijímací zkouška ŠPZ – o této zkoušce rozhoduje ředitel školy dané školy (Na většině škol se nekoná). Veškeré informace bývají na stránkách daných škol nebo v Atlasu školství.

Talentovaná přijímací zkouška TZ – jedná se o typ zkoušky, která se koná např. na sportovních gymnáziích, konzervatoří či jinak umělecky zaměřených oborech. Do oborů středního vzdělání s talentovou zkouškou se talentová zkouška koná v pracovních dnech od 2. ledna 2023 do 15. ledna 2023. Do oborů vzdělání v konzervatoři se talentová zkouška koná v pracovních dnech od 15. ledna do 31. ledna 22023. Přesné termíny naleznete na webových stránkách škol.

Omluva. Může se stát, že se ze závažných důvodů nebudete moci k přijímací zkoušce dostavit. V takovém případě je ale nutné, abyste neúčast písemně omluvili, a to nejpozději do 3 pracovních dnů. Omluva se adresuje přímo řediteli střední školy. Uchazeč má pak právo konat přijímací zkoušku v náhradním termínu. Stejným způsobem probíhá i proces omluvení u ŠPZ.

Důležité změny:

• Potvrzení od lékaře je jako samostatná příloha přihlášky (nepotvrzuje se tedy v přihlášce). POZOR, na potvrzení od lékaře musí být správný kód oboru/oborů vzdělání!
  • Určení priority jednotlivých škol:
    • Na první místo v přihlášce uvedete nejvíce žádaný obor vzdělání ve vybrané škole.
    • Na druhé místo uvedete obor, kam má být vaše dítě přijato, když se nedostane do oboru na prvním místě.
    • Na třetí místo uvedete obor, kam má být vaše dítě přijato, pokud se nedostane ani do prvního ani do druhého oboru.
  • Pokud je již podána přihláška do oborů s talentovou zkouškou k 30. listopadu 2023, doplníte do pořadí dle priority i tyto obory vzdělání.

Přihláška a další formuláře budou po vydání ministerstvem ke stažení od cca 10. ledna 2024.

• Známky na vysvědčení již nemusí být povinným kritériem pro přijetí na SŠ. Pokud ano, přikládá se kopie vysvědčení k přihlášce jako příloha.
  • Odvolání – bude se psát jen ve výjimečných případech (např. špatně spočítané body u školní zkoušky, nějaká technická závada, …). Žáci budou automaticky přijati na školy podle pořadí, které si zapsali na přihlášce. Tzn. že SŠ automaticky naplní třídy a nebude mít smysl psát odvolaní z důvodu uvolnění místa.
  • Zápisový lístek – zrušený

Další důležitá data 1. kola

• 10., 13. a 14. května 2024 – nahlížení do spisu
  • 15. května 2024 – ředitel školy zveřejní výsledky (ve škole a v informačním systému)

2.kolo přijímacích zkoušek

Pokud se žák nedostane na žádnou SŠ v prvním kole, čeká na vyhlášení 2. kola, kde si znovu může podat až 3 přihlášky.

Střední školy musí ve 2. kole zohlednit výsledky jednotné přijímací zkoušky (JPZ) z 1. kola.

Termín zahájení 2. kola20. května 2024 – zveřejnění kompletního seznamu škol vypisujících 2. kolo přijímacího řízení bude na stránkách systému i s volnou kapacitou v jednotlivých oborech vzdělání

Termín podání přihlášek do 2. kolado 24. května 2024

Další důležité data