Vzpomínka na Lidice

10.6. 2021, přesně před 79 lety se odehrála lidická tragédie… V tento den byla obec Lidice nemilosrdně vyhlazena   německými nacisty. 104 domy byly srovnány se zemí, obyvatelé byli povražděni, či odvlečeni do koncentračních táborů, mnohé děti poslány na převýchovu do německých rodin. Lidickou tragédii nepřežilo celkem 192 mužů, 60 žen a 88 dětí.

V arboretu naší školy nám krásně roste dceřiný štěp lidické hrušně, němý svědek  těchto událostí. Jen se můžeme domnívat, jaké vzpomínky kolují ve větvích  této hrušně a co všechno bychom se od ní, kdyby mohla vyprávět, dověděli.  Dnešnímu pietnímu setkání byli přítomni žáci naší školy, učitelé,   zástupci Svazu bojovníků za svobodu, kteří události 2. světové války sami pamatují.     Vzpomínání bylo velmi bolestné a dojemné, mnozí z nás se při sugestivním vyprávění a vzpomínkách paní Kaštovské neubránili slzám. My, kteří trvale žijeme v míru a svobodě, se můžeme jen z vyprávění zprostředkovaně dovědět a domýšlet si, čím si tito lidé museli projít, jak hrozné okamžiky ve svých životech zažívali, jak tyto události ovlivnily jejich budoucí životy a životy jejich blízkých.

Hrušeň v našem arboretu je trvalou připomínkou, památkou, živým svědkem…Je také důkazem toho, že události, o nichž jsme slyšeli, se skutečně odehrály. Je třeba její vzpomínky vnímat a  neustále jim tiše naslouchat, abychom sami nikdy nic podobného nemuseli zažít.

Plán akcí na září 2021

• Zahájení školního roku

• Zahájení plaveckého výcviku – IV.A, III.A

• Adaptační pobyt VI.A