5. setkání předškoláků bylo ve znamení pohádky „O Smolíčkovi Pacholíčkovi“
V sobotu 19.5. jsme zakončili první řadu našich úspěšných pohádkových setkání s předškoláky. Scházeli jsme se vždy jednu sobotu v měsíci dopoledne, abychom si přiblížili pohádky Boženy Němcové, po které je pojmenovaná naše škola. Poslední sobotu byl na řadě Smolíček Pacholíček. Děti si mohly v tělocvičně zasportovat a v duchu si představit nástrahy, které musel v lese jelen zdolávat, aby zachránil svého Smolíčka, lezly tunelem, přes skály, klouzaly do údolí, svezly se kolem stromečků….Kdo pohádku dosud neznal, seznámil se s ní u paní učitelky Táni. Poté se mohlo jít za Jezinkami a vyzkoušet si s nimi čarování. Najít Smolíčka, zahrát si netradičně známou stolní hru či skládat puzzle, toť byl úkol v 3. patře. Jelena z papírového sáčku a přírodnin si děti vyrobily samy, dařilo se, odnášely si domů malou trofej, ovšem ta skutečná na ně čekala v poslední třídě. Zde se mohly děti vyfotit se skutečnými parohy. A taky se zde vařilo, sice pouze pomyslně, ale zato vesele. Skutečné občerstvení čekalo na děti a rodiče v našem bufetovém zázemí, ovocný koláč a čaj s kávou……Děkujeme všem rodičům a dětem, kteří nás pravidelně navštěvovali, věříme, že se jim u nás líbilo a budou zvěsti o naší pěkné a příjemné škole šířit dál, abychom se v příštím roce scházeli ještě ve větším počtu.
Foto z akce: zde
4. setkání předškoláků bylo ve znamení pohádky „O dvanácti měsíčkách…“
Stalo se letošní krásnou tradicí, že se pravidelně jednou měsíčně setkáváme s předškoláčky a jejich rodiči na našem sobotním pohádkovém světě. Nejinak tomu bylo i tuto sobotu 14.4. dopoledne, které se neslo v duchu pohádky O dvanácti měsíčkách. Úvodní aktivitou, která hned po vstupu do školy na děti čekala, byly veršovánky, kde k textu básničky O dvanácti měsíčkách přiřazovaly děti obrázky. Odtud děti směřovaly do tělocvičny – tato aktivita byla spojena s pohybem a vyzkoušely si nelehké Maruščino putování plné překážek, než se dostala ke dvanácti měsíčkům. Na dalším stanovišti ochutnaly děti roční období všemi svými smysly – vyzkoušely chuť ovoce, hádaly se zavázanýma očima jaký druh ovoce ochutnávají, mohly si přičichnout ke kytičkám a poskládat roční období podle měsíců do velkého kalendáře. Pod názvem čarování se skrývala výroba tajemné barevné hmoty – vlastního „slizu“, z něhož mohly dále děti vyrábět nejrůznější tvary. Velice oblíbenými se stali roboti – ozobotci, kteří Marušce pomohli najít cestu k měsíčkům. Samozřejmě se děti mohly na pohádku podívat, pod vedením paní učitelky si ji připravily jako divadelní představení děti ze 6.A. Po zhlédnutí pohádky si předškoláčci mohli vyrobit měsíční čelenku – podle toho, jaké roční období si vybrali a závěrečné stanoviště bylo plné her, skládaček, hledání a skládání velkých puzzlí, kde si mohli rodiče i děti pochutnat na buchtách při čaji nebo kávičce.
Přestože venku bylo krásné počasí, sešli jsme se ve velkém počtu a společně si sobotní dopoledne užili.
Foto z akce: zde
3. setkání předškoláků bylo tentokrát ve znamení pohádky „O kohoutkovi a slepičce“
Pojďte s námi za pohádkou… Těmito slovy jsme v sobotu dne 24.3. opět mohli na naší škole s radostí uvítat předškolní děti a jejich rodiče, aby se společně prošli a rodiče zavzpomínali na pohádku „O kohoutkovi a slepičce“. Pohádkovou trasu společně začali na stanovišti pojmenovaném „Skládačka“, kde si děti mohly vyzkoušet, zda si vybaví všechny postavy, jež v pohádce vystupují. Dověděly se, kdo je to sládek, co dělá švec a švadlenka a ke komu musela zoufalá slepička zaběhnout, aby získala vodičku pro svého kohoutka. Poskládaly si puzzle jednotlivých postaviček, převyprávěly a poskládaly pohádku ve správném pořadí až ke šťastnému konci. V tělocvičně je čekala „Slepičí dráha“, kde se děti mohly pořádně vydovádět a s prázdnými bříšky směřovaly na svačinku do školní kuchyňky, kde pro ně pan kuchař připravoval dobroty z vajíček a veselé barevné ovesné a pšeničné kašičky, ale takové, aby jim nezaskočilo zrníčko, jako mlsnému kohoutkovi v pohádce. Příjemně unavené a najedené se mohly podívat na pohádku, která byla hned několikrát v různých časových intervalech ztvárněna pomocí pimprlátkového divadýlka s krásnými kulisami a tady si své znalosti pohádky ještě více upevnily. V oblíbené počítačové učebně si tentokrát vyzkoušely vybarvit interaktivní omalovánky s pohádkovou tematikou a také se naučily skládat jednoduché tangramy přetahováním geometrických tvarů po ploše interaktivní tabule s motivy kohoutka a slepičky. Stanoviště „Slepička hledá zrníčka“ bylo opět zaměřeno na šikovnost, zručnost a pohybovou koordinaci dětí, které zde plnily tři úkoly, aby slepičce pomohly najít přesně tři potřebná zrníčka. Prošly skrz bludiště a přitom udržely v mističce balónek, pak opatrně s vajíčkem procházely přes řadu překážek a nakonec hledaly a vybíraly stejná zrnička podle zadaného obrázku. Na závěrečném stanovišti je čekala celá řada fyzikálních pokusů, kde měřily hustotu vajíček – nafouknutých balónků, rychlost slepičky a trasu, kterou slepička musela naběhat, aby se postarala o svého kohoutka…
Že si naše pravidelná sobotní setkávání získávají čím dál větší oblibu nejen u dětí, ale také u dospěláků, bylo možné vyčíst z usměvavých tváří mnoha spokojených návštěvníků. Budeme se i příště těšit na Vaši návštěvu pohádky O dvanácti měsíčkách.
Foto z akce: zde
2. setkání předškoláků bylo ve znamení pohádky „O Popelce“
Dne 24. 2. jsme v naší škole opět přivítali předškolní děti a jejich rodiče v pořadí již druhém sobotním dopoledni. A program byl velice pestrý!
Děti plnily za pomocí svých rodičů, ale i pomocí svých nových školních kamarádů, nejrůznější úkoly. Hned v přízemí si poskládaly rozstříhaný pohádkový obrázek a čekala je celá řada dovednostních soutěží ve školní tělocvičně – vyzkoušely si tu dokonce i jízdu “kočárem“. Pak se vydaly do naší kuchyňky, kde si třeba zkusily, jak Popelka musela přebírat hrách. Dalším zajímavým zastavením bylo Magnetické divadélko a Náramek pro Popelku, kde si děti vytvořily animaci pohádky O Popelce (zde si mohou děti stáhnout výsledek své práce) a nakreslily si papírový náramek, ve kterém jezdil robot Ozobot.
Motto:
„Chcete-li, aby byly vaše děti chytré, čtěte jim pohádky.
Chcete-li, aby byly ještě chytřejší, čtěte jim více pohádek“
Albert Einstein
Foto z akce: zde
1. setkání předškoláků bylo ve znamení pohádky „Perníková chaloupka“
V sobotu 20. 1. 2018 se předškolní děti zúčastnily první ze série pohádkových projektů, které se rozhodla v tomto pololetí uspořádat naše škola. V časovém rozpětí od 9.00 do 12.00 měly děti možnost projít se společně s rodiči pohádkovým lesem a seznámit se s obsahem pohádky O perníkové chaloupce. Děti si poskládaly pohádkové puzzle, zasportovaly si v pohádkovém lese plném netradičních disciplín, prověřily si svou zdatnost a obratnost. Vyzdobily si perníkovou chaloupku, ochutnaly voňavý, čerstvě upečený perníček a dokonce mohly vsadit ježibabu do pece. 😀 Na stanovišti „Pohádka v pohybu“ se děti soustředily na zvládání koordinace pohybů a celkovou zručnost a obratnost. Procházka po nášlapné dráze nebo říčních kamenech naučila děti řízenému pohybu. Tak jako v pohádce si musely děti umět poradit a hledat nejvhodnější cestu, jak zdolat všechny překážky. Na jednom ze stanovišť si děti vyzkoušely základy matematiky a podle předlohy se pokoušely vyzdobit velké perníkové srdce. Seznámily se se základy práce na interaktivní tabuli a naprosto nadšené byly z práce na počítači, kde si malí filmaři sami zrežírovali a natočili vlastní verzi této pohádky. Žáci ze VI. A třídy pohádku dětem zahráli. Amatérští herci podávali úžasné výkony a předškoláčci i rodiče se výborně bavili, což dali najevo svým hlasitým potleskem.
Z pohádkového dopoledne si malí návštěvníci kromě sladkých odměn odnášeli spoustu zážitků a některým se vůbec nechtělo domů.
Motto:
„Hledáš-li bez zájmu,nenajdeš méně než slepý.
Hledáš-li se zájmem, najdeš víc, než si čekal“.
Animace pohádky si můžete stáhnout na této stránce: zde
Foto z akce: zde