Boženy Němcové 2
Elektronická žákovská knížka

logo_edupage

75. let výročí naší školy

Náš svět technologií

Letní kurz angličtiny v severní Anglii – léto 2024

Schránka důvěry

Pokud máte nějaký problém nebo chcete na něco upozornit písemnou formou, můžete využít schránku důvěry.

Ta se nachází v přízemí budovy školy (směrem do jídelny).

Nebo napište na školní email důvěry: duvernaschranka@zsbnopava.cz

Klub rodičů

Informace o tématech a termínech Klubů rodičů: zde

Učebna pod širým nebem

Učebna pod širým nebem

Zasazená lípa ke 100. výročí vzniku ČSR

Náš strom svobody, který jsme zasadili dne 31. 10. 2018 roste již:

strom
Žákovský parlament

Workshopy na školním pozemku, tentokrát na téma KOMPOSTOVÁNÍ a BYLINKY NÁS BAVÍ

Realizace přerodu naší školní zahrady  v rámci projektu „Učebna pod širým nebem – přírodní zahrada“ se pomalu chýlí ke konci.  Proto jsme se rozhodli zpřístupnit  takto krásně zmodernizovaný pozemek případným zájemcům a uskutečnili další z dlouho plánovaných workshopů, tentokrát na téma KOMPOSTOVÁNÍ a BYLINKY NÁS BAVÍ.

K realizaci  kompostování máme nyní ideální  podmínky,  o čemž se účastníci tohoto  workshopu mohli přesvědčit na vlastní oči.  Naše zahrada je vybavena celkem třemi klasickými plastovými kompostéry, letos na jaře k nim přibyl ještě další velkoobjemový, celodřevěný. A co je hlavní, na  naší zahradě je opravdu dostatek materiálu, který naprosto bezproblémově kompostovat lze. Při zakládání nového kompostu jsme se  samozřejmě řídili radami a doporučeními  zkušených odborníků. Kombinujeme ve správném poměru pevný materiál, zejména dřevěný nadrcený odpad z ořezaných stromů, který vzniká při jejich pravidelném jarním ořezu a dále zelený odpad vznikající pravidelným sekáním trávy a pletím záhonů.  Pravidelně tento materiál zavlažujeme, přehazujeme hráběmi a vidlemi a neváháme využít ani „přátelských“ bakterií, které celý proces zkvalitňují a urychlují. Čekáme, že se nám rozmnoží žížaly a další živé organismy,  jež rozklad materiálu ještě více podpoří. Samozřejmě nám dělá radost, že nijak nezatěžujeme přírodní prostředí (eliminace ukládání odpadu do plastových pytlů a následný svoz odpadu a s tím související užití dopravních prostředků) a těšíme se na vlastnoručně vyprodukovanou kvalitní zeminu. Nejvíce nás však potěšil zájem příchozích z řad veřejnosti, byli jsme rádi, že dokážeme zodpovědět  dotazy vztahující se k dané problematice, ještě více nás potěšilo, že jsme mohli  ukázat prakticky, jak ke kompostování citlivě přistupovat..

Workshop na téma „Bylinky nás baví“

V průběhu letošního června také na  školní zahradě  vyrostly  velké, dřevěné vyvýšené záhony, které jsou osázeny mnoha druhy bylinek. Najdeme zde různé druhy  máty, pelyněk coca-cola, česnekovou pažitku, petržel, celer, citrónovu trávu, bazalku… Kromě těchto záhonů prakticky po celé zahradě najdeme samozřejmě i další druhy, jako je šalvěj, různé druhy máty, tymián,  echinaceu, měsíček, rukolu, cibuli zimní… Tento workshop byl věnován využití bylinek v rámci přírodní medicíny,  jejich prospěšnost pro uchování pevného zdraví i jejich využití v kuchyni.  Zmínili jsme dobu sběru, které části využít ke konzumaci, jak přistupovat k sušení a uchovávání bylinek pro další využití v pozdějším zimním období. Z pohledu zahradníka jsme se věnovali také podmínkám, které vytvořit bylinkám pro jejich intenzivní růst a  jak je  případně správně ošetřovat proti škůdcům. Protože jsou bylinky v současnosti velmi módní záležitostí, setkali jsme se s příznivými ohlasy a těšíme se na případné další budoucnosti realizované workshopy.

Přestože je letošní červen na dešťové srážky mimořádně štědrý, počasí nám tentokrát přálo, a proto jsme si mohli společně užít příjemného odpoledne.

Plán školních akcí
Školní časopis „Podlavičník“ – 4/2024

Rychlý kontakt

Základní škola Opava,

Boženy Němcové 2 –

příspěvková organizace


IČ: 70999180

Adresa: Boženy Němcové 2,
746 01 Opava

Mobil ŠD: +420 734 170 639

Mobil školy: +420 731 194 786

Email: skola@zsbnopava.cz

Ocenění naší školy

logo-Eticka-skola

Zkoumavé čtení