Učebna pod širým nebem

Bajtík – počítačová soutěž

Vyhodnocení 15. ročníku soutěže Bajtík (květen 2022): zde

Co je to Bajtík?

Bajtík je školní počítačová soutěž, která vznikla v naší škole v roce 2006 a každý rok v květnu nabízí žákům základních škol a víceletých gymnázií možnost si zasoutěžit v oblasti počítačových dovedností. Žáci jsou rozdělení do tří kategorií. Letos jsme soutěž trochu pozměnili. Ti nejmladší, žáci 4. a 5. tříd, dostali jméno Kilobajtíci a mají za úkol během jedné hodiny namalovat obrázek v programu  Malování na dané téma. Starší žáci 6. a 7. tříd, Megabajtíci,  tvoří dvě a půl hodiny prezentaci v online programech na dané téma. A žáci třetí skupiny, Gigabajtíci, kam jsme od letošního roku zařadili celý druhý stupeň, budou programovat čtyři a půl hodiny např. v programu Scratch.

Aby to učitelé měli snazší a mohli vybrat opravdu ty nejlepší žáky, předchází samotné soutěži školní kolo. Tito vybraní žáci škol absolvují okresní kolo, které bývá v polovině měsíce května a čtyři vítězové z každé kategorie postupují do velkého finálového kola. V tomto kole hodnotí pořadí nejlepších prací již samotní učitelé, kteří doprovázejí své soutěžící. Žáci se mohou těšit na diplomy a krásné a hodnotné ceny.

Propozice k letošnímu 15. ročníku: zde

Novinky letošního 15. ročníku soutěže Bajtík (školní rok 2021/2022):

Soutěž bude probíhat opět ve třech kategoriích:

1. Kilobajtík 4. a 5. třídy Grafický návrh
  2. Megabajtík 6. a 7. třídy Tvorba prezentace
  3. Gigabajtík 6. až 9. třídy Programování ve Scratch (celý 2. stupeň)

Novinky v soutěži:

• Ta první novinka se týká kategorie Gigabajtík. V této kategorii budou žáci tentokráte programovat pomocí blokového programování, např. mohou použít online aplikaci Scratch. Protože víme, že mnoho škol již s programováním začaly, chceme dát prostor i této dovednosti. Úkolem žáků bude vytvořit příběh, hru nebo animaci na zadané téma. Takže tvorba HTML stránek bude nahrazena blokovým programováním.
  • Druhá novinka se týká kategorie Megabajtík. Žáci budou vytvářet své prezentace pouze v online prezentačních nástrojích, např. PowerPoint v Office 365, ve Sway, v Prezentaci Google apod.

Termín soutěže: pátek 13. května 2022

Místo soutěže: ZŠ Opava, Boženy Němcové 2

Program soutěže:

• 8:00 – 8:30 – Prezentace žáků
  • 8:30 – 8:45 – Úvodní slovo a zadání úkolu
  • 8:45 – 13:15 – Průběh soutěže

Časový průběh jednotlivých kategorií:

1. Kilobajtíci – pracují 1 h
  2. Megabajtíci – pracují 2,5 h
  3. Gigabajtíci – pracují 4,5 h

Přihlášky:

Přihlášky zasílejte do pátku 6. května 2022. Přihlašování bude opět formou elektronického formuláře, který můžete zobrazit pomocí QR kódu nebo webového odkazu:

QR kód:

Odkaz na formulář:

• zde
  • nebo si zkopírujte tuto adresu:

Škola může přihlásit maximálně 2 žáky ze školy z každé kategorie. Časový rozpis soutěžících pošleme přihlášeným školám emailem.

Výsledky okresního kola budou odeslány všem zúčastněným školám a vítěze pozveme ve středu 25. 5. 2022 do velkého finálového kola, kde před publikem budou obhajovat své práce a bojovat o 1. až 4. umístění.

Ve finálovém kole budou všichni soutěžící odměněni hodnotnými cenami.

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, pište prosím na adresu: bajtik@zsbnopava.cz

Budeme se těšit na Vás i Vaše děti

Kristina Musilová a Jana Salamonová