Vyhodnocení 9. ročníku

Vyhodnocení 9. ročníku soutěže BAJTÍK

• Fotografie z okresního kola: zde
  • Fotografie z finálového kola: zde

Průběh soutěže:

1) okresní kolo

Ve čtvrtek 15. května 2014 proběhl na naší škole již 9. ročník počítačové soutěže Bajtík. Ve třech věkových kategoriích soutěžilo celkem 57 žáků ze 17 základních škol a gymnázií. Tématem letošní soutěže byl „Svět techniky a já“. Do dalšího finálového kola postoupili z každé kategorie tentokrát 5 soutěžících.

Podívejme se na úkoly, které měli žáci v 9. ročníku soutěže Bajtík splnit:

• Kilobajtíci měli za úkol nakreslit nějaký stroj, nebo technickou pomůcku, která lidem usnadňuje práci. Obrázek kreslili v programu: Malování.
  • Megabajtíci měli za úkol:
    1. Nakreslit logo technického vynálezu.
      Mohli použít tyto programy: Malování, Corel Draw, Adobe Photoshop, Zoner Callisto.
    2. Vytvořit prezentaci na téma „Svět techniky a já“.
      Zadání:
      • Svět kolem nás je plný technických vynálezů, které zasahují do našeho života. Bez kterých technických vymožeností by ses neobešel? Jaký mají pro tvůj život význam? Jak si představuješ jejich vývoj?
      • Tvým úkolem bude předat informace o svém pohledu na tuto problematiku v prezentaci, kterou vytvoříš na téma „Svět techniky a já“.
      • Jakým způsobem tuto prezentaci pojmeš, je jen na tobě.
      • Meze se nekladou, vše záleží na tvých znalostech, přehledu ale i představách a jak toto téma uchopíš a budeš je chtít prezentovat.
      • Do prezentace umísti grafický návrh loga technického vynálezu, který jsi vytvořil v prvním úkolu.
    • Ke své práci použili program: PowerPoint. V prezentaci využili vytvořený symbol firmy, která zkoumá vodu.
  • Gigabajtíci měli za úkol:
    1. Nakreslit logo technického vynálezu.
    2. Vytvořit webovou prezentaci na téma „Svět techniky a já“.
      Zadání:

• Tvým úkolem bude předat informace o svém pohledu na tuto problematiku ve webové prezentaci, kterou vytvoříš na téma „Svět techniky a já“.
      • Jakým způsobem tuto webovou prezentaci pojmeš, je jen na tobě.
      • Do webové stránky umísti grafický návrh loga technického vynálezu, který jsi vytvořil v prvním úkolu.
      • Do hlavičky zdrojového kódu napiš větu „vynalez- tvoje-příjmení“ tak, aby se zobrazila v titulku internetového prohlížeče.
      • Hlavní stránku, kterou se bude webová prezentace spouštět pojmenuj index.html.

2) finále soutěže

Ve středu 28. května 2014 se v naší škole uskutečnilo finálové kolo počítačové soutěže Bajtík. Z celkem 57 prací vybrala odborná porota do středeční finálové přehlídky tentokráte 15 nejzdařilejších. Žáci těchto prací museli před publikem a porotou představit a obhájit své práce. O konečném pořadí soutěžících rozhodli nakonec učitelé jednotlivých zastoupených škol. Letos diváky nejvíce zaujalo z kategorie Kilobajtík vystoupení  Drahomíry Světlíkové ze ZŠ a MŠ Dolní Životic. V prostřední kategorii Megabajtík se o první místo podělili tentokrát se stejným počtem bodů Petr Kolařík ze ZŠ Opava, B. Němcové 2 a Tran Le Xuan ze ZŠ Opava, Eduarda Beneše 2. V kategorii Gigabajtík velmi odborně představil svou prezentaci Lukáš Kupka ze ZŠ a MŠ gen. H. Píky Štítina. Ocenění však získali také další mladí tvůrci, jejichž výsledky uvádíme v tabulce.

Děkujeme také všem pedagogům, kteří připravili své svěřence na tuto soutěž. Budeme se těšit, že příští rok na naší škole přivítáme a odměníme další talentované žáky!

Oceněné práce a jejich umístění:

Kategorie Příjmení Jméno Body Škola Pořadí
Kilobajtík Světlíková Drahomíra 45 bodů ZŠ a MŠ Dolní Životice 1. místo