Vyhodnocení 8. ročníku

Vyhodnocení 8. ročníku soutěže BAJTÍK

• Fotografie z okresního kola: zde
  • Fotografie z finálového kola: zde

Průběh soutěže:

1) okresní kolo

V pátek 17. května 2013 proběhl na naší škole již 8. ročník počítačové soutěže Bajtík. Zájem o tuto soutěž byl veliký a zaznamenali jsme rekordní účast soutěžících. Ve třech věkových kategoriích soutěžilo celkem 67 žáků ze 17 základních škol a gymnázií. Tématem letošní soutěže byla „VODA“ ve všech podobách. Do dalšího finálového kola postoupili z každé kategorie 4 soutěžící.

Podívejme se na úkoly, které měli žáci v 8. ročníku soutěže Bajtík splnit:

• Kilobajtíci měli za úkol nakreslit pohádkovou bytost z vodního světa. Obrázek kreslili v programu: Malování.
  • Megabajtíci měli za úkol:
    1. Nakreslit symbol firmy, která zkoumá vodu.
      Mohli použít tyto programy: Malování, Corel Draw, Adobe Photoshop, Zoner Callisto.
    2. Vytvořit prezentaci na téma „Voda“.
      Zadání:
      • „Představ si, že patříš mezi vlastníky firmy, která zkoumá vodu ze všech stran. Firma se dělí na různé sekce, kde např. bádají, jaké je složení vody, jak je voda užitečná pro člověka, pro rostliny a živočichy, jak voda ovlivňuje krajinu, jak funguje koloběh vody v přírodě, jak dochází ke znečištění vody, jakým způsobem se dá voda ošetřit, jak je důležitý pitný režim pro člověka, zda se voda nachází i jinde ve vesmíru, využití vody jako palivo a další.“
      • Tvým úkolem bude předat informace o vašem výzkumu veřejnosti.
      • Jakým způsobem tuto prezentaci pojmeš, je jen na tobě. Můžeš si vybrat libovolné téma spojené s vodou, které rozebereš do podrobností nebo tvé stránky budou o vodě obecně.
    • Ke své práci použili program: PowerPoint. V prezentaci využili vytvořený symbol firmy, která zkoumá vodu.
  • Gigabajtíci měli za úkol:
    1. Vyřešit písemný test z oblasti počítačů. Test řešili online na škoním Moodle.
    2. Nakreslit logo firmy, která zkoumá vodu.
    3. Vytvoř webovou prezentaci na téma „Voda“.
      Zadání:
      • Tvým úkolem bude předat informace o vašem výzkumu veřejnosti.
    • Ke své práci použili program: poznámkový blok nebo program PSPad Editor. Ve webové stránce využili logo firmy, která zkoumá vodu.

2) finále soutěže

Ve středu 30. května 2013 proběhlo očekávané finálové kolo již osmého ročníku počítačové soutěže Bajtík. Pojďme se společně podívat, jak toto finálové odpoledne probíhalo.

Z celkem 67 prací vybrala odborná porota do středeční finálové přehlídky dvanáct nejzdařilejších. O konečném pořadí soutěžících rozhodli nakonec učitelé jednotlivých zastoupených škol. Letos diváky nejvíce zaujalo z kategorie Kilobajtík vystoupení  Lukáše Rychlého ze ZŠ a MŠ Dolní Životice, který nám představil svou chobotničku. V prostřední kategorii Megabajtíktéměř profesionálně předvedla svou prezentaci na téma Voda žákyně Gymnázia Vítkov Kalužová Adéla. Loňské vítězství  v kategorii Gigabajtík obhájil žák reprezentující ZŠ Opava, Mařádkova  Bulek Jáchym s působivou a technicky propracovanou webovou prezentací Aquel. Ocenění však získali také další mladí tvůrci, jejichž výsledky uvádíme v tabulce.

Děkujeme také všem pedagogům, kteří připravili své svěřence na tuto soutěž. Budeme se těšit, že příští rok na naší škole přivítáme a odměníme další talentované žáky!

Oceněné práce a jejich umístění:

Kategorie Příjmení Jméno Škola Pořadí
Kilobajtík Rychlý Lukáš ZŠ a MŠ Dolní Životice 1. místo