Vyhodnocení 10. ročníku

Vyhodnocení 10. ročníku soutěže BAJTÍK

Průběh soutěže:

1) Okresní kolo

Ve středu 13. května 2015 proběhl na naší škole již 10. ročník počítačové soutěže Bajtík. Ve třech věkových kategoriích soutěžilo celkem 55 žáků ze 17 základních škol a gymnázií. Tématem letošní soutěže byl „Zdravý životní styl“. Kategorie Kilobajtík se zúčastnilo 23 žáků, kategorie Megabajtík 24 žáků a v kategorie Gigabajtík 8 žáků.

Podívejme se na úkoly, které měli žáci v 10. ročníku soutěže Bajtík splnit:

• Kilobajtíci měli za úkol nakreslit obrázek, který představuje téma Já a zdraví. Obrázek kreslili v programu: Malování.
  • Megabajtíci měli za úkol:
      1. Vytvořit prezentaci v programu PowerPoint na téma „Zdravý životní styl“, kde předali informace o svém pohledu na zdravý životní styl člověka.
      2. Do prezentace umístili grafický návrh symbolu představujícího zdravý životní styl, který byl součásti druhého úkolu. Mohli použít tyto programy: Malování, Corel Draw, Adobe Photoshop, Zoner Callisto, Gimp, PowerPoint.

• Gigabajtíci měli za úkol:
      1. Vytvořit webovou prezentaci na téma „Zdravý životní styl“, kde předali informace o svém pohledu na zdravý životní styl člověka.
      2. Do prezentace umístili grafický návrh symbolu představujícího zdravý životní styl, který byl součásti druhého úkolu. Mohli použít tyto programy: Malování, Corel Draw, Adobe Photoshop, Zoner Callisto, Gimp, PSPad, poznámkový blok.

Zadání:

„Co se dá představit pod pojmem zdravý životní styl? Žít zdravě, jíst zdravě, věnovat se nějakému sportu, mít dostatečný spánek apod. Zdravý životní styl také ovlivňuje většinu nemocí, délku života i kvalitu života.
Abys zjistil, zda-li i ty „žiješ“ zdravý životní styl, napovíme ti návodnými otázkami:

• Snídáš pravidelně?
        • Co si bereš ke snídani?
        • Svačíš dopoledne před obědem? Co?
        • Obědváš pravidelně a zdravě?
        • V kolik hodin chodíš spát?
        • Věnuješ se nějaké pohybové aktivitě nebo sportu?
        • Chodíš do školy pěšky?
        • Máš dost času na plnění svých úkolů?
        • Scházíš se často se svými kamarády?
        • Co podle tebe škodí lidskému zdraví?

Otázek je mnoho, určitě i ty najdeš další a další a uvědomíš si, jak bychom správně měli žít, abychom se cítili stále dobře. Doufáme, že jsme ti trochu pomohli k tomu, abys ve své prezentaci představil tvůj vlastní náhled na zdravý životní styl.“

2) Finále soutěže

Ve čtvrtek 28. května proběhlo finálové kolo počítačové soutěže Bajtík. Práce žáků byly na podobné úrovni a bylo pro nás velmi obtížné vybrat ty nejlepší. Proto také do finále v jednotlivých kategoriích postoupil různý počet soutěžících. Do dalšího finálového kola postoupili z kategorie Kilobajtík 4 soutěžící, z kategorie Megabajtík 5 soutěžících a z kategorie Gigabajtík 3 soutěžící. Ve finálovém kole jsme se dozvěděli osobní názory soutěžících při jejich prezentaci soutěžních prácí. Porota finálového kola byla složena z vyučujících jednotlivých škol, kteří své žáky doprovodili na finále. Všichni finalisté byli odměněni hodnotnými cenami. Všem moc gratulujeme.

Děkujeme všem vyučujícím za přípravu svých svěřenců a budeme se opět těšit na další ročník soutěže.

Oceněné práce a jejich umístění:

Kategorie Kilobajtík:
1. místo: Harazínová Simona – ZŠ a MŠ Dolní Životice