Co je školní poradenské pracoviště?

Školní poradenské pracoviště (ŠPP) působí na naší škole již od září školního roku 2006/2007.

V současné době tvoří náš tým speciální pedagogožka Mgr. Alice Langrová, výchovná poradkyně Mgr. Lenka Bahenská, metodička prevence Mgr. Pavla Sitmalidisová a školní psycholožka Mgr. Jana Milatová.

Hlavním cílem naší práce je poskytovat kvalitní poradenské služby učitelům, žákům a jejich rodičům. Spolupracujeme s vedením školy, pedagogickým sborem a dalšími školskými poradenskými pracovišti v těchto oblastech:

1. odborná podpora při inkluzi a vzdělávání žáků se specifickými vzdělávacími potřebami, včetně žáků z jiného kulturního prostředí a žáků se sociálním znevýhodněním
  2. průběžná i dlouhodobá péče o žáky nadané i o žáky, kteří ve vzdělávání potřebují jakkoli podpořit
  3. prevence školní neúspěšnosti
  4. kariérní poradenství integrující vzdělávací, informační a poradenskou podporu k vhodné volbě vzdělávací cesty a pozdějšímu profesnímu uplatnění
  5. primární prevence rizikových forem chování
  6. metodická podpora učitelům při aplikaci psychologických a speciálně pedagogických poznatků a dovedností do vzdělávací činnosti školy

Při poskytování poradenských služeb ve škole respektujeme základní etická pravidla:

• Profesionální odpovědnost
    • osobní názory nebo předsudky nemají ovlivnit rozhodování
    • chrání se blaho žáků, rodičů, učitelů, kolegů, zaměstnavatelů, jedná se v souladu s jejich zájmy
    • služby žákům se poskytují se souhlasem jejich rodičů nebo zákonných zástupců (mimo kritické situace např. aktuální ohrožení života)
  • Důvěrnost informací
    • informace o žácích získané při výkonu praxe, při vyučování nebo při výzkumu jsou uskladňovány v tajnosti a v bezpečí před nepovolanými osobami
  • Odborný růst
    • pracovníci ŠPP si udržují přehled o nejnovějších vědeckých a odborných poznatcích své disciplíny
    • Profesionální vztahy:
      • s žáky – odborník musí jednat vždy v zájmu dítěte
      • s rodiči – rodičům se poskytuje vyčerpávající informace o všech krocích v práci s jejich dítětem a to tak, aby sdělovanému obsahu porozuměli; bez jejich souhlasu nelze pracovat se žáky do 18 let.
      • s kolegy a zaměstnanci školy- pracovníci ŠPP jsou členy pedagogického týmu ve škole; snaha o rozvíjení kooperativních vztahů nesmí nikdy překročit zájmy klientů.
Plán akcí na září 2021

• Zahájení školního roku

• Zahájení plaveckého výcviku – IV.A, III.A

• Adaptační pobyt VI.A