Úvod – Co je to ŠPP?

Školní poradenské pracoviště (ŠPP) působí na naší škole již od září školního roku 2006/2007.

Tým tvoří školní speciální pedagog Mgr. Alice Langrová, výchovná poradkyně Mgr. Marie Ševčíková a metodik prevence Mgr. Pavla Sitmalidisová.

Hlavním cílem naší práce je poskytovat kvalitní poradenské služby učitelům, žákům a jejich rodičům. Spolupracujeme s vedením školy, pedagogickým sborem a dalšími školskými poradenskými pracovišti v těchto oblastech:

1. odborná podporu při inkluzi a vzdělávání žáků se specifickými vzdělávacími potřebami, včetně žáků z jiného kulturního prostředí a žáků se sociálním znevýhodněním
  2. průběžná i dlouhodobá péče o žáky nadané i o žáky, kteří ve vzdělávání potřebují jakkoli podpořit
  3. prevence školní neúspěšnosti
  4. kariérní poradenství integrující vzdělávací, informační a poradenskou podporu k vhodné volbě vzdělávací cesty a pozdějšímu profesnímu uplatnění
  5. primární prevence rizikových forem chování
  6. metodická podpora učitelům při aplikaci psychologických a speciálně pedagogických poznatků a dovedností do vzdělávací činnosti školy

Při poskytování poradenských služeb ve škole respektujeme základní etická pravidla:

• Profesionální odpovědnost
  • osobní názory nebo předsudky nemají ovlivnit rozhodování
  • chrání se blaho žáků a studentů, rodičů, učitelů, kolegů, zaměstnavatelů, jedná se v souladu s jejich zájmy
  • služby žákům a studentům se poskytují se souhlasem jejich rodičů nebo zákonných zástupců (mimo kritické situace např. aktuální ohrožení života)
  • Důvěrnost informací
  • informace o žácích a studentech získané při výkonu praxe, při vyučování nebo při výzkumu jsou uskladňovány v tajnosti a v bezpečí před nepovolanými osobami
  • Odborný růst
  • pracovníci ŠPP si udržují přehled o nejnovějších vědeckých a odborných poznatcích své disciplíny
  • Profesionální vztahy:
    • s žáky a studenty – odborník musí jednat vždy v zájmu dítěte
    • s rodiči – rodičům se poskytuje vyčerpávající informace o všech krocích v práci s jejich dítětem a to tak, aby sdělovanému obsahu porozuměli; bez jejich souhlasu nelze pracovat se žáky do 18 let.
    • s kolegy a zaměstnanci školy- pracovníci ŠPP jsou členy pedagogického týmu ve škole; snaha o rozvíjení kooperativních vztahů nemusí nikdy překročit zájmy klientů.