Okresní finále přeboru škol v šachu okresu Opava

Úvodní slovo dne 6. 12. 2023, patřilo řediteli turnaje Ing. Karlovi Záleskému asi deset minut po deváté hodině. Zpoždění bylo zapříčiněno nezvykle vysokým počtem přihlášených hráčů hned z jedenácti škol. Hra měla dle pokynů pořadatele probíhat švýcarským systémem na sedm kol. Postup do krajského kola zaručovalo pouze umístění na prvních dvou místech v okresním kole. Organizátor kvůli zúžené časové dotaci stanovil všem účastníkům poměrně striktní podmínky, přičemž se mělo hrát bez předem určených přestávek, vyjma těch, které vyplynuly z dříve ukončené hry jednotlivých aktérů. Startovní kolo pro naše zástupce měli obstarat chlapci z týmu „Špekulanti“ z Dolního Benešova. Prvního vítězství krátce po zahájení dosáhl náš kapitán. Nepotřeboval přitom více nežli pět minut. Další dva hráči následovali příklad svého vedoucího a získali plné dva body. K pozoruhodným momentům prvního kola patřila hra čtvrtého z našich hráčů. Punc výlučnosti spočíval také v tom, že se jednalo o nového žáka naší školy. Ovšem svými přesvědčivými výsledky na podzim tohoto roku si rovnou řekl o nominaci na okresní turnaj v šachu. Oprávněnost své účasti měl možnost předvést hned v prvním kole. Když už asi po patnácti minutách dohrála drtivá většina hráčů své zápasy, shromáždilo se jich více než třicet u herní desky našeho nového hráče a s napětím sledovali rovnocenné tahy figurami u obou soupeřů. Velmi dlouhé klání nakonec pro sebe rozhodl člen našeho výběru! Ve druhém kole naši chlapci s přehledem zvítězili, neztratili přitom ani půl bodu. Jenže ve třetím kole už proti nim usedli tradiční soupeři ze ZŠ Otická. Naši hoši vedli po třech utkáních dva ku jedné. Poslední partie vyzněla po boji ve prospěch hráče ZŠ z ulice Otické. Mimořádně velkou radost, neskrýval ani jeho kouč. Dělba bodů pro otické takřka znamenala „malou výhru“. Po čtvrtém kole patřilo našim svěřencům první místo za skvělých čtrnáct bodů ze šestnácti. Sebevědomým reprezentantům školy z Otické náleželo místo druhé za kontaktních jedenáct bodů. V pátém a šestém kole naši hráči potvrdili skvělé výkony první poloviny soutěže, a tak mohl ředitel turnaje již po šestém kole oznámit předčasné vítěze turnaje. Ano, naši borci nenechali na pochybách žádného hráče ze zbylých deseti týmů. Vítězství bylo o to cennější, že jej dosáhli společně s novým členem, který se adaptoval nadmíru dobře a svými solidními výkony výrazně přispěl k dosaženému vítězství v okresním finále přeboru škol v šachu.

Přejeme vám chlapci mnoho úspěchů také v krajském přeboru, který proběhne v polovině ledna 2024.