Soutěž pro žáky naší školy „Vytvoř si svou animaci“

Milí žáci

Zajímá vás svět animace? Chtěli byste zkusit vytvořit svůj vlastní animovaný film? A hlavně máte chuť se něco nového naučit, pak je tu pro Vás nová počítačová soutěž na téma „Vytvoř si svou animaci“.

Teď si asi řekneš, že jsi to nikdy nedělal, že nevíš, jak na to. Nevadí. Pro vás, kteří chcete soutěžit a nevíte jak začít, je pro vás připravena Dílna animování, kde se dozvíte, co to animace vlastně je, jaké máme druhy animací, co všechno můžeme animovat a naučíte se ovládat jednoduchý program Stop Motion Studio na tvoření vlastní animace (dá se stáhnout zdarma na mobil nebo tablet).

Zadání úkolu:

• Ponoř se do světa fantazie, snů i reality a vytvoř krátký animovaný film na libovolné téma (délku animace necháme na tobě).
  • Můžeš k tomu použít plastelínu nebo prvky stavebnic Lega, Seva, Merkuru, Kinder vajíčka, krabice, různé hračky apod.

Na co si dát pozor:

1. Nejprve si promysli, jaký typ animace (kreslená ​nebo hraná) chceš vytvořit a co se bude ve videu odehrávat.
  2. Je dobré si napsat jednoduchý scénář.
  3. Podle typu animace zvol pomůcky (výtvarné potřeby nebo předměty pro vytvoření scény – např. krabice, hračky, Lego panáčky apod.)​
  4. Nainstaluj si do mobilu nebo tabletu aplikaci Stop Motion Studio.
  5. Pokud máš nachystanou scénu a rozmyšlený děj, můžeš začít fotit.​
  6. Foť stále ze stejného místa.
  7. Fotoaparát, mobilní telefon se nesmí pohnout – je dobré si vyrobit nějaký „stativ“ pomocí kolíčků, plastelíny, krabičky apod.
  8. Scénu měň po nepatrných částech​.
  9. Pokud máš vše nafoceno, můžeš např. doplnit text, přidat pozadí, zvuk a film uložit do formátu GIF nebo souboru MP4.

Vypadá to asi jednoduše, neříkám, že ne, ale v každém případě tě zvu do Dílny animování, kde se dozvíš základy animování, čím je animace jedinečná, jak ovládat aplikaci Stop Motion Studio, na co si při tom dát pozor, apod. Předpokládám, že dílna bude trvat asi 1 hodinu.

Pokud máš zájem o tuto dílnu, přihlas se pomocí tohoto formuláře: zde
Jakmile budu vědět, kolik žáků má zájem o online výuku animace, pošlu termíny výuky, které proběhnou v Teams.

Pravidla soutěže:

• Soutěžit budeme ve dvou kategoriích:
    • Kategorie A: 1. – 5. ročník
    • Kategorie B: 6. – 9. ročník
  • Své animace můžete zaslat do soutěže dvojím způsobem:
    • Buď pomocí tohoto formuláře – (musíte být přihlášeni pomocí školního účtu)
    • nebo pokud účet nemáte nebo si jej nepamatujete, pak jej vložte do této sdílené složky. Abychom měli přehled, která animace je právě ta tvoje, vytvořte prosím v této sdílené složce podsložku se svým jménem a třídou.
    • Každá práce bude označena názvem animace, např. „krtek-na-kole.gif
  • Termín odevzdání animace – 21. prosince 2020
  • Pokud si s něčím nevíš rady, máš jakýkoliv dotaz, piš na email musilova@zsbnopava.cz

Práce ohodnotí odborná porota, kterou budou tvořit učitelé informatiky a výtvarné výchovy a ty nejlepší odměníme diplomem a věcnou cenou.